Prof. Dr. Budak, “Bir yıllık süreçte hayata geçirdiğimiz eylem planlarını ve gelecek yıla ait projeksiyonumuzu mensuplarımızla değerlendirdiğimiz bu sunum, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesi çerçevesinde şekillenen yönetim anlayışımızın somut göstergelerinden biridir”  diye konuştu.

·        Rektör Budak, “ Ege Üniversitesi ailesi olarak üniversitemizin marka değerini artıracak somut göstergelere dayanan ölçülebilir hedeflerimiz için her zaman olduğu gibi bugün de aynı karalılık ve inançla çalışmaya devam ediyoruz. Üniversitemizi ulusal ve uluslararası arenada hak ettiği noktaya taşımak için var gücüyle çalışan, üreten tüm mensuplarımıza katkıları dolayısıyla şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, 2022 yılının değerlendirmesini ve 2023 yılının hedeflerini anlatan “2022 Değerlendirme Sunumu” gerçekleştirdi. Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür  Merkezinde gerçekleşen toplantıya üniversite üst yönetimi, senato üyeleri, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler katıldı.

Sunumuna Mehmet Akif Ersoy’u anarak başlayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Bağımsızlık mücadelemizin simgesi İstiklal Marşımızın yazarı milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ebediyete irtihalinin 86’ıncı yıl döneminde hürmet ve minnetle yâd ediyorum. Bizim tarihe, bu ülkeye ve bu üniversiteye karşı vefa borcumuz var” diye konuştu. Rektör Budak, Çanakkale Savaşı ve kurtuluş mücadelesini anlatan kısa bir video izletti.

Yakaladıkları başarı ivmesine vurgu yapan Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi olarak ortak akılla oluşturduğumuz eylem  planları dahilinde hareket eden, stratejik planımızı Cumhurbaşkanlığı ve YÖK nezdinde derç  eden; tam akredite, öğrenci odaklı bir araştırma üniversitesiyiz. Daha dün gibi hatırladığım devir teslim töreninde altını çizdiğimiz hedefleri hep birlikte gerçekleştirerek tarihi başarılara imza attık. Yeni dönemimizde de Birleşmiş Milletlerin ve ülkemizin  kalkınma planlarını dikkate alarak hazırladığımız Dijitalleşme ve Uluslararasılaşma hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz” dedi.

Çalışmalarında kalite güvencesini öncelediklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Budak, “Eğitim-öğretim başta olmak üzere Üniversitemizde yürüttüğümüz tüm faaliyetlerin kalite güvencesi altında gerçekleştirilmesini önemsiyorum. 2022 yılı sonu itibarı ile akredite program sayımız 50.  Tıp Fakültemizde de 22 Anabilim Dalımız Uzmanlık Eğitimi Akreditasyon Belgesine sahip. Cumhuriyetin 100’üncü yılı Ege’de kalitenin de yüzyılı olmalı. Bu anlamda Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında tüm programlarımızın YÖKAK tarafından tescil edilen ulusal veya uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından programlarımızın akredite edilmesini sağlayacağız” diye konuştu.

“Araştırma bütçemiz 3 kat arttı”

         Ege Üniversitesinin, araştırma üniversiteleri arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. Budak, “Araştırma Üniversiteleri Değerlendirme Toplantısındaki verilere göre Üniversitemiz, geçtiğimiz yıl Araştırma Üniversitesi toplam puanı, Araştırma Kalitesi, Araştırma Kapasitesi gibi alanlarda puanını artırdı. Araştırma Üniversitesi olarak açıklandığımız sıralamadaki yerimizi hem koruduk hem de performans puanımızı artırdık. Devlet üniversiteleri içerisinde hem 2020 hem de 2021 performans değerlendirmesinde 10’uncu sırada yer aldık. Araştırma üniversitesi olmak bizlere hem akademik hem de idari kadro desteği sağladı. Araştırma Üniversitesi olmamızın ardından norm kadro uygulaması kalkması ve devletimizin de desteği ile 2018 yılında 183, 2019 yılında 152, 2020 yılında 172, 2021 yılında 230 ve bugün itibariyle tarihi bir rekor kırarak 312 akademik personele kadrolarını verdik. Araştırma Üniversitesi Destek Programı kapsamında 2023 yılı bütçemiz, bir önceki yıla göre tam üç kat arttı” dedi

         En çok proje yapan üniversite

         Ege Üniversitesinin TÜBİTAK nezdindeki başarılılarını anlatan Prof. Dr. Budak, “TÜBİTAK projelerinde üniversitemiz proje başvuru sayısında Türkiye birincisi, desteklenen proje sayısında ikinci ve toplam destek bütçesi anlamında üçüncü konumda yer alıyor. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, üniversitemizde yapmış olduğu ziyarette üniversitemizin artık araştırmayı yürüten değil yöneten bir üniversite olduğunu belirtti. Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezini (AROM) kurduk. AROM’un kuruluşunun ardından hem proje kabul sayısında hem de proje türü sayısında 2 kat artış gözlemlendi. 2209A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programında Türkiye üçüncüsü, 2209 B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında ise Türkiye ikincisi olduk” diye konuştu.

Ege Üniversitesi sertifika sayısında zirvede! Ege Üniversitesi sertifika sayısında zirvede!

Derin Teknoloji Fabrikasını Türkiye’ye kazandıracaklarını dile getiren Prof. Dr. Budak, “Üniversitemiz, patent konusunda TÜRKPATENT verilerine göre ülkemizde üçüncü üniversite konumunda. 12. Kalkınma Planı hazırlık komisyonunda da üniversitelerin patent durumu da gündeme geldi. Bilim dünyasındaki değişim dönüşüm paradigmaları ışığında artık üniversitelerde patentlerin ticarileştirilmesine ağırlık verilmesi ve milli teknolojiye, ülke kalkınmasına etki edilmesi vurgulandı. Biz de Ege Üniversitesi olarak bu noktada katkı sunmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Patent ve Ticarileştirme sürecine katkı sağlayacak olan ‘Derin Teknoloji Fabrikası’, Türkiye’nin en büyük prototipleme merkezlerinden birisi olacak. 900 metrekare kapalı alana sahip olacak olan fabrikamız; teknoloji şirketlerini, yenilikçi ürün-teknoloji geliştirmek isteyen ve ölçek büyütmek isteyen  KOBİ’leri, girişimci, akademisyen, öğrenci, endüstriyel tasarımcı ve sanatçıları kapsayan geniş bir yelpazedeki faydalanıcılara hizmet verecek” dedi.

EÜ, Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu kurucu üyesi

Dijitalleşme hedefleri doğrultusunda yapılan çalışmaları anlatan Prof. Dr. Budak, “Yeni dönemde belirlediğimiz hedeflerden biri olan dijitalleşme hedefi doğrultusunda yeni uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyoruz. Dijitalleşme vizyon çalışmalarımızın ilk meyvelerini toplamaktayız. Dijitalleşmeye yapmış olduğumuz bilişim personel ve altyapıya yönelik yaptığımız yatırımlar sonucu Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi başkanlığında ‘Dijital Avrupa Programı’ kapsamında ülkemizde kurulacak olan ‘Avrupa Dijital İnovasyon Merkezi’ yapılarından biri olarak ‘Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu’ protokolünü imzalayarak Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu'nun kurucu üyesi olarak seçilen 8 üniversiteden biri olmanın gururunu yaşıyoruz.  Kampüs tarafında 28, Hastane tarafında 12 büyük ölçekli yazılımı son 5 yılda hayata geçirdik. Bilimsel araştırma projeleri, akademik veri sistemi ve dış kaynaklı proje yönetim sistemi ile ilgili süreçlerin yönetimi için akademik veri sistemi ‘UNISIS’ uygulamamızı üniversitemizin öz kaynakları ile oluşturduk. 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle üniversitemizin kaynaklarını UNİSİS sistemi aracılığıyla ölçeceğimiz eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, döner sermayeye katkı parametreleri üzerinden performanslarını değerlendirerek akademik birimlerimize bütçe, proje ve insan kaynağı temini sağlayacağız. Ege Mobil uygulamamız tamamlandı. Oluşturduğumuz dijitalleşme strateji eylem planı çerçevesinde 28 büyük ölçekli yazılımı da hayata geçirmeyiz hedefliyoruz” dedi.

Öğrencilerin Kariyerine En Etkin Şekilde Destek Veren Üniversite

Öğrenci odaklılık konusunda Türk yükseköğrenimine örnek uygulamalar hayata geçirdiklerini belirten Prof. Dr. Budak, “Göreve geldiğim ilk günden beri üniversitemizin mottolarından biri öğrenci odaklılık oldu. Öğrenci odaklılık kavramını Türkiye’de belki ilk kez biz dile getirdik. Öğrenci olmazsa üniversite olmaz dedik. Bunu da pandemi döneminde bariz bir şekilde gördük. Son 5 yıl içerisinde hayata geçirdiğimiz 85 öğrenci odaklı uygulama ile memnuniyet anketlerinde A plus üniversite olarak ilan edildik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ‘Öğrencilerin Kariyerine En Etkin Şekilde Destek Veren Üniversite’ ödülünü alarak bu misyonumuzu daha da taçlandırdık. Cumhuriyetin 100’üncü Yılı ile beraber burs konusunda bir açılım yapmak istiyoruz. Üniversitemizde okuyan ve belirli şartları taşıyan öğrencilerimize vakıf üzerinden burs sağlayacağız. Yapmış olduğumuz girişimler sonucunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Gençlik Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun destekleriyle üniversitemize 10 bin kişilik kız-erkek KYK yurdu yapılmasını sağladık. Üniversitemiz SKS bünyesinde öğrencilerimize hizmet veren bin 708 kişilik öğrenci yurdumuzu 2023 yılı içerisinde ilk olarak 250 kişilik kapasite artışı sağlatarak bin 958 öğrenciye çıkaracağız. Daha ileriki projeksiyonda da devletimizin desteğiyle öğrenci köyümüze yeni binalar ekleyerek bu kapasitesi 2-3 katına çıkarmayı hedefliyoruz.  Ziraat ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesinin lokasyonlarında iki ayrı büyük bir merkezi derslik inşa edeceğiz. Kariyer Koordinatörlüğümüz YÖK İzleme Değerlendirme Genel Raporuna göre de en fazla kariyer ve mezun etkinliği düzenleyen üniversite konumunda. Avrupa’nın En Büyük Kariyer Fuarını düzenledik” diye konuştu.

Uluslararasılaşma misyonu çalışmaları

Ege Üniversitesinin dünyaya açılımının sürdüğünü dile getiren Rektör Budak, “Üniversitemizin yeni hedeflerinden birisi Uluslararasılaşma. YÖK’ün yeni vizyonu çerçevesinde biz de bu alanda yeni bir açılım yapmak istiyoruz. Şu anda 2 bin 512 yabancı uyruklu öğrencimiz var. Bu anlamda üniversitemize gelen yabancı uyruklu öğrenci sayımızı artırmak istiyoruz. Uluslararasılaşma Komisyonumuz bu konuda strateji belgesini hazırlayarak eylem planlarını oluşturdu. Uluslararasılaşma eylem planı sunumunda da tüm üniversitemizle paylaştık. Hem YÖK İzleme Değerlendirme Kriterlerinde hem de Araştırma Üniversitesi Kriterlerinde değişim programları kapsamında gelen-giden öğrenci ve öğretim elemanı sayımız yıldan yıla artmakta. Belirli yükseliş ivmesini yakaladık. YÖK’ün uluslararasılaşma ve bilgi diplomasisi vizyonu doğrultusunda Türk Cumhuriyetlerine açılımlarımız oldu. Bu kapsamda Türk yükseköğreniminde ilk olma özelliği taşıyan ve örnek teşkil eden Ziraat Fakültemiz ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi (ADAU) arasındaki “İkili Diploma Programı”nı hayata geçirdik. Daha sonrasında YÖK Başkanımız ile Özbekistan temaslarımızla 11 üniversite ile 50 protokol yaptık. Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda üniversitemiz ev sahipliğinde, Taşkent Devlet Ulaştırma Üniversitesi işbirliğinde ‘Türk– Özbek Teknik Yükseköğretim Kurumları Forumu’nu gerçekleştirdik. Özbekistan’dan 33, Türkiye’den 56 üniversite rektörünün katıldığı forumda iki ülke arasında yükseköğretimde yapılacak iş birliklerini görüşerek katılan 33 Özbek Üniversite ile protokol imzaladık. Bu gelişmeler ışığında Mühendislik Fakültemiz ile Azerbaycan Devlet İkili Üniversitesi arasında Gıda Mühendisliği Bölümü İkili Diploma Programını YÖK’e onaya sunduk. Dünya sıralamalarında da sistematik yükselişimiz devam ediyor” dedi.

Sürdürülebilir ve İklim Dostu Üniversite

Dünyanın hem bir iklim krizinin hem de bir gıda kıtlığının eşiğinde bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Budak,  “Bu krizi en iyi şekilde yönetmek konusunda yine bilim yuvası olan üniversitelere büyük görevler düşüyor. YÖK Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs projesi kapsamında 10 pilot üniversiteden biri olduk. Kampüsümüzde 110 bin metrekare olan yeşil alan oranını son 5 yılda 420 bin metrekareye çıkardık.  Greenmetric Dünya Yeşil Üniversiteler sıralamasında Türkiye’deki ilk dört üniversiteden biriyiz. Kampüsümüz şu anda 2 binin üzerinde güneş enerjili led aydınlatma ile aydınlatmakta. Ancak sürdürülebilir kampüs vizyonumuzu daha da ileriye taşıyacak olan ve üniversitemizin enerji ihtiyacını en optimal seviyede kullanılmasını sağlayacak güneş enerjisi projesini hayata geçireceğiz. Yine sürdürülebilir kampüs ve engelsiz üniversite vizyonumuz doğrultusunda kampüsümüzün fiziki altyapısını yenileyeceğiz. Engelli öğrenci, akademisyen ve vatandaşlarımıza uygun yaya yolu kaldırım projesini hayata geçireceğiz. Ayrıca engelsiz kampüs çalışmalarımız sonucunda YÖK Engelsiz Üniversite Ödüllerinde Üniversitemiz, Engelsiz Üniversite Program Nişanı kategorisinde 8 nişan almaya hak kazanarak Türkiye birincisi oldu” diye konuştu.

EÜTF Hastanesinde yaşanan dönüşümü anlatan Rektör Budak, “Hastanemizde son 5 yılda teknolojik ve fiziki altyapısını devletimizin desteği ile yeniledik. 2022 yılı içerisinde de hem bağış hem de devletimizin desteği ile fiziki ve dijital altyapısını yenileyerek günden günde güçlendirmeye devam ediyoruz. Merkezi Ameliyathanemizi, Cumhurbaşkanımızın da desteği ile 2023 yılının ilk aylarında açacağız. Fiziki ve teknolojik olarak yenilediğimiz hastanemizin sağlık hizmeti sunumunu global ölçeğe çıkaracak olan özgün modeller geliştirerek sağlık turizmine efektif olarak geçmek istiyoruz. Hastanemizin yerinde yenilenmesi projesine yönelik etüt proje ihalesi tamamlandı. Proje hastanemizin tüm anabilim dallarının görüşü alınarak şekillendirildi. 2023 yılı içerisinde devletimizin desteği ile yapım ihalesini yapacağız” dedi.

Rektör Budak, “Ege Üniversitesi marka değerlerini her geçen gün artırmaya devam ediyor. 21. Yüzyıldayız ve Türkiye’nin ikinci yüzyılına giriyoruz. Bilim ve çalışmak tek çıkış noktamız. Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak için akademik ve idari personelimizle, öğrencilerimizle; ülkemiz için bayrağımız için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Akademik-idari personelimizin, öğrencilerimizin sağlık hizmeti dâhil her türlü ihtiyaçları önemsiyoruz. Çünkü inanıyoruz ki insanlığın kurtuluşu sevgidedir” diyerek sunumunu tamamladı.

 “Ege Üniversitesi bana ilham oldu”

Etkinlikte konuşma yapan Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü doktora öğrencisi görme engelli Şebnem Karakuş, “Ben, Ege Üniversitesine ilk olarak 2009 yılında Tarih bölümünü okumak üzere gelmiştim. O zamanlar tüm öğrencilere zorunlu olan İngilizce hazırlık sınıfından geçmek için yoğun çaba sarf ediyordu. İngilizceyi hiç sevmiyordum. Şu an ise Ege Üniversitesinde Mütercim Tercümanlık bölümünde doktora yapıyorum. Gelişimimde üniversitemizin katkısı paha biçilemez. Tarih bölümünde okurken ailemin önerisiyle KPSS'ye girerek Denizli'ye atandım. Düzenli bir işim oldu. Ancak birinci yılımın sonunda konfor alanımdan çıkmam gerektiğinin farkına vardım. Konfor alanımdan çıkarak tekrardan üniversite sınavına girdim. Mütercim Tercümanlık bölümünü kazandım, mezun olduğumda bölüm birincisiydim. Bu hikâyeyi anlatmamın asıl nedeni, hikâyemin başarıya kavuşmasında benim kadar Ege Üniversitesinin de katkısı oldu.  Akredite eğitimler, engellilerin var olabildiği kampüs ve daha birçok şey bana ve benim gibi birçok öğrencilere ilham oldu. Bana ve benim özelimde tüm öğrenci arkadaşlarıma sunduğu katkılardan ötürü Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Burak'a teşekkür ediyorum” dedi.

Program kapsamında   “2022 Yılı değerlendirme Videosu” da katılımcılara izletildi.

Editör: Atakan Şen