Robotex International 2023 Festivali"nde İzmirli Öğrencilerin Büyük Başarısı

1-2 Nisan 2023 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilen Robotex International 2023 Robotik Festivali"nde İzmirli öğrenciler büyük başarılara imza attı. Başarılı öğrenciler 29-30 Nisan’da Antalya’da gerçekleşecek olan Robotex Türkiye Finallerine davet hakkı elde etti. Robotex Türkiye İzmir Ege Bölge Turnuvası 2023, Buca Tenis Kulübünde gerçekleştirildi. Turnuvada 87 danışman, 22 genç gönüllü, 25 hakem ve jüri görev aldı ve 80 Farkı okul/kurumdan 14 farklı kategoride 182 takımda 568 öğrenci yarıştı.

Gaziemir Şehit Üsteğmen Murat Yıldız Çok Programlı Anadolu Lisesinde düzenli olarak öğrencilere ve halka ücretsiz olarak Robotik Kodlama kursları veriliyor. Sene başından beri Alan Şefi Murat Göksun Kırlı, Laboratuvar Şefi Mustafa Orhan, Laboratuvar Şefi Durmuş Karabacak ve Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Gürkan Günay tarafından robot takımları çeşitli yarışmalar için hazırlanıyor. Okulun Efekan Işık, Şerif Damar, Ömer Faruk Şeker ve Ramazan Yiğit Koyuncu isimli öğrencileri, Buca Tenis Kulübünde gerçekleşen İzmir Bölge Turnuvasına mini sumo kategorisinde ROBOBOYS2 adında iki takımla katıldı. Robotlardan biri bu kategorideki 42 okul arasında 3.lük ve Ulusala Davet başarısı elde etti. Diğer robot da Ulusala Davet Jüri Özel Ödülü aldı ve Antalya'da yapılacak olan Türkiye Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı. 

Gaziemir Şehit Mustafa Yaman Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Atmaca ve Zımpara adlı iki Minisumo Robot Takımı, Minisumo Robot yarışmalarında ayrı ayrı Jüri Özel ödülü alarak Robotex Türkiye Finallerine davet hakkı elde etti. Okulun Minisumo Robot takımları ayrıca MebRobot 2023 elemelerini de geçti. Takımlar Bursa’da yapılacak olan Mebrobot 2023’te de İzmir’i temsil edecekler.

Ege Üniversitesi sigara ile  topyekûn mücadele ediyor Ege Üniversitesi sigara ile topyekûn mücadele ediyor

Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robotex Türkiye İzmir Ege Bölge Turnuvasında yapılan robotik yarışmalarında katıldıkları 5 kategoride toplam 6 ödül aldı ve Antalya’da yapılacak olan Robotex Türkiye finallerine katılım hakkı kazanmıştır. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Tolga Orhanoğlu ve Gürkan Lokman'ın danışmanlığını yaptığı İzmir Robotik takımı üyeleri; Labirent Çözen Kategorisinde birinci, Kargo Drone Yarışmasında ikinci, Water Rally Kategorisinde üçüncü, Mini Sumo Kategorisinde birinci oldu ve ayrıca Mini Sumo Kategorisinde Mansiyon Ödülü almaya kak kazandı. Elektrik ve Elektronik Teknolojileri Öğretmenleri Hürriyet Boz ve Ali Erhan Gök'ün danışmanlığını yaptığı İzmir Robotik takımı üyeleri ise İleri Seviye Çizgi İzleyen Kategoride ikinci oldu.

Editör: Esra ÜNSAL Ünsal