ROTARY YARININ AFET LİDERLERİNİ ARIYOR

 

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu gençlere yönelik hazırladığı liderlik eğitim programlarının bu dönem ilkini “Afet” temasıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. “AFET RYLA 2023” etkinliği, Urla Rotary Kulübü liderliğinde 14. Grup Kulüpleri ile Rotary Bölge Federasyonu ve Bölge RYLA Komitesinin katkılarıyla 18-30 yaş arasındaki 35 genç alanında uzman konuk konuşmacılardan 3 gün boyunca eğitimler aldı.

 

Rotary 2440. Bölge dönemin ilk “RYLA” yani “Rotary Yarının Liderlerini Arıyor” etkinliğini Afet alanında genç liderler yetiştirmek üzere gerçekleştirdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin katkılarıyla Urla Rotary Kulübü liderliğinde 14. Grup Buca, e-Kulüp, Göztepe, Kordon ve Urla Rotary Kulübü’nün iş birliğinde gerçekleşen eğitimlerde gençler 3 gün boyunca, afet anında, öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenleri her biri alanında uzman eğitmenlerden eğitimler alarak öğrendi. Prof. Dr. Türkan Günay,“Halk Sağlığı”, Doktor Mimar Kezban Müge Çelik, “Afet Bilinçlendirme”, Bahattin Murat Demir, “Şehirlerde Risk Azaltma”, Gökhan Ak “Afet Arama Kurtarma”, Avukat Gülin, “ Egeli Afet Yönetimi”, Pisikolog Dr. Özge Alkanat, “Klinik Psikoloji ve Gelişim Psikolojisi”, Bölge Afet Komite Üyesi Erhan Gökdağ, “Afet Yönetimi” alanında eğitimler verirken, Uzman Koç Mustafa Bayıdır ve Serkan Özizmir gençlerle, afet anında grup ve takım çalışmaları üzerine interaktif olarak çalışmalar yaptı.

Dönem Federasyon Başkanı Ayda Özeren ülkemizde ve dünyada meydana gelen afetlere yönelik olarak böyle bir liderlik eğitim programı fikrinin ortaya çıktığını ve 17 Ağustos Depreminin yıl dönümü nedeniyle onun hemen ardından gerçekleştiğini dile getirerek, “Ryla 18 -30 yaş arası gençlerin kişiliklerini geliştirmek, liderlik becerilerini arttırmak ve Rotary hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak için rotary kulüpleri tarafından bölge düzeyinde düzenlenen en az 2 günlük seminerlerdir. 6 Şubat sonrası afet konusunda yapılan sayısız bilinçlendirme eğitimlerinden esinlenerek “AFET LİDERLERİ”ne ihtiyacımız olduğunu fark ettik. Planladığımız RYLA seminerlerinden biri de “AFET YÖNETİMİ” hakkında bilinçlendirmek ve “AFET LİDERLERİ” yetiştirmek üzere yeniden tasarladık. İlk yardım, psikolojik dayanıklılık, psikolojik yardım gibi güncel hayatta hepimizin ihtiyacı olan eğitim konularını derledik ve gençlerimizle hem öğretici hem eğlenceli hem de birleştirici eğitim programı tasarladık. Liderlik becerisini afet başlığıyla zenginleştirdik ve afet yönetimi konusunda duyarlı gençler yetiştirmeye afet liderliğine ve yönetimine dikkat çekmeye çalıştık.” dedi.

Bölge Vakıf Üyesi ve Afet Komitesi Üyesi Erhan Gökdağ ise, “Ne yazık ki tüm dünyada artan doğal felaketler afet bilincinin oluşması ve bu alandaki eğitimlerin önemini artırmıştır. Bu eğitimlerle pek çok gencimizi bu alanda yetiştirdik ve olası bir durum için bilinçlenmelerini sağladık. Bu eğitimlerin gerçekleşmesinde emeği geçen, katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Motokuryeler Tepkili:Kamyoncuların Arkasında ''Kamyoncu'' Yazmıyor Motokuryeler Tepkili:Kamyoncuların Arkasında ''Kamyoncu'' Yazmıyor

Urla Rotray Kulübü Başkanı Berna Üzer de, “2440. Bölgenin İlk RYLA programının, “AFET RYLA”sı olduğunu öğrenince bu konunun Urla Rotary ve Afet Komite Üyemiz de olan kulüp üyemiz Erhan Gökdağ’dan dolayı yıllardır işin içinde olması bizim için sevindirici oldu. Son derece verimli, çok güzel bir etkinlik oldu. Bölgemize, grup kulüplerimize, konuşmacılarımıza ve tüm gençlerimize yürekten teşekkür ediyoruz.” diye konuştu

Editör: Esra ÜNSAL Ünsal