İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu’nun (İEKKK) ve ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Sıtkı Şükürer’in ‘’En büyük ihanet mübadeleyle gelenlerdir. Bu kente sürekli mütemadiyen ihanet ediyorlar’’açıklamasına bir tepki de Rumeli Balkan Göçmenleri Kültürünü Yaşatma Dernek başkanı Tuncay Başoğlu’ndan geldi.

Başoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Kasapoğlu'ndan Halil Umut Meler'e geçmiş olsun ziyareti Kasapoğlu'ndan Halil Umut Meler'e geçmiş olsun ziyareti

Sayın Sıtkı Şükürer; Muhacirler, Mübadiller kimlerdir bilirmisiniz?

Sizler burada rahat bir yaşam sürmeniz için; Osmalının iskan politikası gereği (belkide istekleri dışında) Anadoludaki  yörüklerden  ve diğer kavimlerin tazyiki nedeniyle kuzeyden gelen Peçeneklerden, Oğuzlardan, Tatarlardan, Kıpçaklardan, ve Kumanlardan oluşan 600 yıl bu topraklarda barışı getiren Türk topluluklarının;

Mora’da, Tripolice’de, Selanik’te, Navarin’de, Attika Yarımadası’nda, Girit’te,  Sakız’da, Eğriboz Adası’nda, Semadirek’te, Sisam’da, Kalavrita’da, Balyabadra’da, Livatya’da, Atina’da, Benefşe’de, İmrahor’da, Mizistre’de (Lakonya) kadın,kız, çocuk demeden tecavüz edilerek vahşice katledilen bu yetmiyormuş gibi , mezarlar açılarak kemikler çıkarılıp yakılanlardır.

Bu nedenle ‘’İzmir’e en büyük ihanet mübadele ile gelenlerdir. Bu kente mütemadiyen ihanet ediyorlar’’ veya ‘’Türkçe konuşan kanı karışıklar’’ ifadeleriniz yine sizin deyiminizle bize giydirmek istediğiniz elbise olmaz.

Bizler Atatürk’ün ilkeleri ışığında ülkenin çimentosu, birleştirici gücüyüz.Sizlerde şu biliniz.  İzmir’de iki buçuk milyon, Türkiye’de yaklaşık 20 milyon Seçmen tabanı olan bizleri, Bu güne kadar değişik zamanlarda değişik kişilerle hedef gösterilerek aşağılama gayretleriniz Türk siyasetinde yerimizi almamızı engelleyemeyecektir

Editör: Alper ÜNALAN