Kahramanmaraşlılardan sonra Gaziantepliler ve Adıyamanlılar Kültür Dayanışma Derneklerinin başkanlarıyla bir araya gelen Başkan Sürekli, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diledi. Sürekli; “Acıları acımız, yaşanan felaketin vahameti tartışılmaz. İzmir olarak Gaziantep ile eşleştik. Ancak 10 ilden de gelen depremzede kardeşlerimizi yurtlarda, kamu misafirhanelerinde, otel ve apartlarda ağırlanmaya başlandı. Bilinmesini istiyoruz. Valiliğimiz de teyakkuzda ve İzmir depremzedelerimizi kucaklamaya hazır.” diye konuştu.

“Böcek” için soruşturma başladı “Böcek” için soruşturma başladı

31 bin 715 kişilik barınma imkânı

“İzmir’de yaşayan ama memleketlerinde depreme pek çok vefat eden hemşerilerimizin de yanındayız. Barınma şartları gözden geçirildi. Onları kucaklamaya hazırız.” diyen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, şöyle konuştu; “Gerek Gaziantep’ten tahliye edilerek İzmir’e gönderilen gerekse kendi isteği ile gelen ve barınma sorununu çözemeyen vatandaşlarımız için hazırız. Öğrenci yurdu kapasitesi 26 bin 711, kamuya ait misafirhanelerimizde toplam 2 bin 538 kişiyi ağırlayabiliyoruz. Otel ve apartlarda da 2 bin 466 olmak üzere; toplam 31 bin 715 depremzedemizi ağırlamaya hazırız. Şu anda buralara yerleşen depremzedelerimiz var. Hastanelerimizde tedavi altına alınan yaralı kardeşlerimiz var. Tümüyle yakından ilgileniyoruz.”

Başkan Sürekli, İzmir Gaziantepliler Derneği Başkanı Muhammet Sait As, Adıyaman ve İlçeleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Tekbaş ve dernek yöneticileri ile bir araya gelerek, deprem bölgesindeki yakınlarına ilişkin bilgi aldı. Kendilerine iletilen her bilgiyi dikkate aldıklarını belirten Sürekli; “10 ilde yaşanan acıyı yakınlarının kaybıyla katlayarak hisseden hemşerilerimizin de her an destekçisiyiz. Hiç merak etmesinler, yaralarını sarmak için buradayız.” dedi.

İşleri siyaset, güçleri siyaset…

Muhalefetin böyle zorlu bir süreçte duyarlılığını neredeyse tümüyle kaybettiğini söyleyen AK İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “İşleri siyaset, güçleri siyaset oldu. Bolca yalan, bolca dezenformasyon. Yaşanan deprem felaketinin büyüklüğünün neredeyse farkında değiller. İzmir depremzedeleri karşılamaya başladı, kamu misafirhanelerinde, yurt ve otellerde barınmaya başladı, haberleri yok. Mütemadiyen saldırı halindeler. Oysa, siyaseti işe dönüştürme zamanı, emek verme, emekleri birleştirme zamanı. Sen ben kavgasını bırakıp, tek vücut olma zamanı. Bu konuda söylediklerimiz değişmeyecek. Ancak bu ikazımızı dikkate almadıklarını da görüyoruz. Tüm güçlerini keşke depremin yaralarını sarmak üzere kullanabilseler. Çünkü; Tüm Türkiye bunu yapıyor.’’ 

Editör: Atakan Şen