Ege’li akademisyen Doç. Dr. Duygu Ateş’in üç projesine TÜBİTAK’tan destek Ege’li akademisyen Doç. Dr. Duygu Ateş’in üç projesine TÜBİTAK’tan destek

15-16 Kasım tarihlerinde, İzmir Arena’da gerçekleşecek festivalde, yeni nesil teknolojiler olarak adlandırılan blokzincir, yapay zekâ, nesnelerin interneti ve öteevren (metaverse) gibi tematik konu başlıklarında düzenlenecek panellerle yeni ufuklar açılacak, alanında uzman isimler, gençlere ve genç girişimcilere deneyimlerini aktaracak. 

Festival kapsamında, blokzincir ile ilgili kavramlara ilişkin geniş kapsamlı bilgilendirmeler yapılacak ve en çok merak edilen soruların cevapları bulunabilecek. Yeni bir kavram olan “Tech4Good” ekseninde, sosyal ve ekolojik sorunların çözümünde yapay zekanın nasıl ele alınması gerektiği ile diğer yapay zekâ uygulamaları da festivalin başlıca konuları arasında olacak. 

Oyun Geliştirme Maratonunda Toplam Ödül: 105 Bin TL

Festivalin panel programında, daha çok oyun ve eğlence dünyasıyla ilişkilendirilen metaverse’ün diğer sektörlere etkileri irdelenecek ve gelecekteki iş dünyası ile kültürü nasıl şekillendireceğine yönelik değerlendirmelere yer verilecek.

Tech İzmir’in oyun tutkunlarının merakla beklediği bölümü ise oyun ve oyunlaştırma yoluyla teknolojiyi gençlerle buluşturma hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen “game jam” (oyun geliştirme maratonu) olacak. Bu kapsamda oyunculardan 36 saatte “zaman yolculuğu” temasını kullanarak mobil oyun geliştirmeleri istenecek. Yarışmada; birinciliğe 50, ikinciliğe 35 ve üçüncülüğe ise 20 bin TL’lik para ödülü verilecek. 

“İzmir’in Teknoloji Festivali TECH İZMİR” konusunda detaylı bilgiye sosyal medya hesaplarından ve https://techizmir.izka.org.tr/ adresindeki web sayfasından ulaşılabilecek ve kayıt yoluyla katılım sağlanabilecek.