İnşaatta Gövde dolgu çalışmalarının son hızla devam ettiğini kaydeden DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, İzmir Tireli üreticilere müjdeli haberi verdi. Barajda 2023 yılının ilk aylarında su tutulacağını söyledi.

300 bin m 3 dolgu yapılacak

Temelden yüksekliği 45 metre olarak projelendirilen Tire Dereli Barajı’nın gövdesinin kil çekirdekli kum çakıl dolgu tipinde projelendirildiğini kaydeden DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, “ İnşaatta şu ana kadar gövde, dolu savak, rölakasyon kazıları ile kondüvi, su alma yapıları ve batardo imalatlarını tamamladık. 300 bin m 3 ’lük gövde dolgusunun ise yaklaşık 100 bin m 3 ’lük kısmını bitirdik. Hedefimiz 2023’ün ilk aylarında barajda su tutmak” diye konuştu.

3,5 milyon lira ek gelir

Sipki-Der Menemen şubesine görkemli açılış Sipki-Der Menemen şubesine görkemli açılış

Tire’de daha önce Yenişehir ve Eskioba Barajlarını tamamlayarak bölge üreticisinin hizmetine sunduklarını hatırlatan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, ilçenin 3. Barajı olacak Dereli Barajı’nın 1420 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracağını söyledi. 720 bin m 3 su depolama kapasitesine sahip olacak barajın bölge ve ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacağını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, baraj sayesinde İzmirli üreticilerin 2022 yılı rakamlarıyla her yıl ortalama 3 milyon 550 bin lira ek gelir elde edeceğini açıkladı.

Editör: Atakan Şen