Tugay’a gezisi sırasında, 1994-1999 yılları arasında Karşıyaka Belediye Başkanlığı yapan, Bosna Hersek Türkiye Fahri Başkonsolosu merhum
Ahmet Kemal Baysak'ın oğlu, Meclis Başkan Vekili Atilla Baysak ile Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Başkanı Hasan Sehovic eşlik etti. Başkan Tugay’ın, Bosna Hersek ile Karşıyaka arasında çok güçlü bir kardeşlik köprüsü kuran Kemal Baysak’ın çabalarını devam ettirmek için gerçekleştirdiği ziyaretler, dost ülkede büyük memnuniyetle karşılandı.

0112

Peyzaj mimarlarından Karşıyaka’ya hatıra ormanı Peyzaj mimarlarından Karşıyaka’ya hatıra ormanı


GÜNDEM İŞ BİRLİĞİ 
Ziyaretin ilk gününde Novi Grad Sarajevo Belediye Başkanı Semir Efendic ile kardeş şehir olma süreci ile ilgili görüşmeler yapan Tugay, belediyenin yeni hayata geçirdiği bazı projeleri de yerinde inceledi. Ardından da Dış Ticaret Odası Başkanı Ahmet Egrlic ile kentler arasında kurulabilecek ticari iş birlikleri ve ortak yatırımlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Daha sonra Stari Grad Sarajevo Belediye Başkanı İbrahim Hadzibajric ile bir araya gelen Tugay, ortaklaşa yürütülebilecek projeleri ve küresel iklim krizine karşı birlikte üretilebilecek çözümleri konuştu. Ayrıca Başkan Tugay, Stari Grad Sarajevo Belediye Başkanı ile birlikte Bosna Hersek'in Ulusal Günü dolayısıyla düzenlenen korteje katıldı. Fotoğraf sanatçısı Tarik Samara'hın ‘Srebrenica’ fotoğraf sergisini de ziyaret eden Tugay “Bu sergi bize savaşın nasıl acı bir yüzü olduğunu en derin şekilde hissettirdi” dedi.

 
YURTTA SULH, CİHANDA SULH 
Kovacic Şehitliği'nde ve Bosna Hersek Savaşı'nda Öldürülen Çocuklar Anıtı önünde resmi anma örenlerine katılan Başkan Tugay “1503 şehidin ve öldürülen 1600 masum çocuğun anısına yapılan anıtın önünde saygı duruşunda bulunmak hepimizi derinden üzdü ve düşündürdü. Bu topraklarda bir daha hiç kimsenin öldürülmemesini ve acı çekmemesini diliyoruz. Bugün yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh'; sözünün değerini bir kez daha anladık” ifadelerini kullandı. Başkan Tugay, program kapsamında Sarajevo Büyükşehir Belediye Başkanı Benjamina Karić’in makamına da konuk oldu ve Sarajevo Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen resepsiyona katıldı. Daha sonra Kakanj Belediyesi’ne giden Tugay, Kakanj kentinde Karşıyaka’nın eski Belediye Başkanı Ahmet Kemal Baysak’ın adının verildiği meydanı ziyaret etti.


“ORTAK PROJELERE İMZA ATACAĞIZ”
Bosna Hersek’te büyük bir misafirperverlik ile karşılandıklarını ve çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Tugay “Bosna Hersek ile aramızdaki dostluğu geliştirmeyi hedefleyerek yaptığımız bu ziyaretlerde gördüğümüz dostluk ve tüm Karşıyaka’ya ilettikleri selam ve sevgi gelecekte ortak projeler yapma konusunda hepimize umut verdi. Kendilerini Karşıyaka’mıza da davet ettik. Dost ve kardeş Bosna yerel yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz. Tüm Balkan ülkeleri ile ilişkilerimizi güçlendirmek için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Editör: Atakan Şen