“Yaşam Kaynağımız Su” TEMASI İLE ÇEVRE SORUNLARINA DİKKAT ÇEKEN

 9. ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMA SERGİSİ 20 MAYIS’A KADAR ZİYARETE AÇIK

İzmir Göztepe Rotary Kulübü’nün, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) ile birlikte her yıl düzenlediği uluslararası fotoğraf yarışmasının 9.’sunun sergisi Swiss Otel’de ziyarete açıldı.

Göztepe Rotary Kulübü ve IFOD’un (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği uluslararası fotoğraf yarışmasında Uluslararası Rotary birliğinin yedi öncelikli alandan biri olarak belirlediği, su kaynaklarının korunması, suyun etkin kullanımı ve topluma güvenli içme-kullanma suyunun ulaştırılması için gereken projeleri kapsayan “Temiz su ve Hijyen” tema olarak seçildi.

Rotary camiası ile fotoğrafseverleri buluşturan sergi açılışında Göztepe Rotary Kulübü dönem başkanı Teoman Kudal “Teknoloji ve sanayinin gelişmesi ile farklılaşan yaşam alanlarımız bizi su kaynaklarından uzaklaştırarak, beton duvarların arasında, ambalajlı sulara mahkûm etmekte; değişen ekolojik koşullar ve artan ekonomik sorunlar nedeni ile birçok insan yetersiz ve güvensiz suyla yaşam mücadelesi vermektedir. Ekonomik gelişme ve nüfus artışı, tarım ve sanayi alanındaki su ihtiyacının artmasına neden olmakta, kişi başına düşen su miktarı azalmakta, diğer taraftan artan sağlığa zararlı ürünler ile su kaynaklarını kirletmektedir. İnsanlar tarafından kullanılan suyun tümü, eklenen kirleticilerle birlikte çevreye geri dönmektedir.  Çevreyi ve su kaynaklarını korumaktan uzak politika ve uygulamalar su kaynaklarının kirlenmesine neden olurken, yaşanan iklim krizide durumu şiddetlendirmektedir. Göztepe Rotary Kulübü olarak Sağlıklı Nesillerin Garantisi “YAŞAM KAYNAĞIMIZ SU” temalı 9.uluslararası fotoğraf yarışmamızda bu konulara dikkat çekerek farkındalık yaratmaya çalıştık” diyerek yarışmada başarı elde eden sanatçılara teşekkürlerini iletti.

Rotary 2440. Bölge Kültür ve sanat Komitesi Başkanı İclal Kardıçalı’da konuşmasında toplumların bilinçlenmesinde sanatın önemini vurgulayarak daha aydınlık bir dünya için sanatsal projelerin desteklenmesi gerektiğini, Göztepe Rotary Kulübü’nün 9 yıldır aralıksız sürdürdüğü Uluslararası fotoğraf yarışmasının farkındalık yaratma konusundaki başarısını kutladığını belirtti.

FIAP (The International Federation of Photographic Art), TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) onaylı yarışmada bu yıl, 36 ülkeden 405 fotoğrafçının 1455 fotoğrafı temiz suyun önemine dikkat çekmek için yarıştı.

Yarışma koordinatörü Berna Kızıltan; bugüne kadar gerçekleştirilen 9 yarışmaya yaklaşık 4500’e yakın fotoğrafçının 18.000’e yakın fotoğrafla katıldığı yarışmalarda 170 kişi ödül alırken 650 fotoğrafında sergilenmeye hak kazandığını, bu fotoğrafların seçkin galeri, sanat merkezleri ve okullarda sergi ve sunum olarak halkla buluşturulduğunu belirtti.

IFOD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Şengök’de Göztepe Rotary Kulübü ile dokuz yıldır birlikte düzenledikleri fotoğraf yarışmasının, fotoğrafın yarınlara bırakılan belge niteliğinin, sanatla birleştiren özelliğini vurgulayarak, katılan yarışmacıları fotoğraf sanatına olan katkıları için kutladı.

Sergi 20 Mayıs Cumartesi akşamına kadar Swiss Otel Kordon 1 Salonunda hergün 10:00 -19:00 arası ziyarete açık.

Yarım asıra yaklaşan Esen Plastik sektörünün gururu Yarım asıra yaklaşan Esen Plastik sektörünün gururu

Fotoğrafaltları:

1-    Berna Kızıltan, Seden Balcı, Deniz Özgönen, İnci Tokatlıoğlu

2-    IFOD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Şengök, Göztepe Rotary Kulübü Başkanı Teoman Kudal

3-     Ali Kızıltan, Esat Kardıçalı, Güman Kızıltan

4-    Seda Şengök, Berna Kızıltan, Tayfun Kocaman, Teoman Kudal

5-    Merve Ergün Yağcı

6-    Furkan Erkoç, Gözde Akçin

7-    Seden-Murat Balcı

8-    Ali-Berna Kızıltan, Neşe-Teoman Kudal

9-    İclal Kardıçalı

 

Editör: Esra ÜNSAL Ünsal