Çocukların sevdiği yazar Esra Karagülle “Bubu Türkan Saylan’ı Anlatıyor” isimli çocuk kitabı ile son olarak Antalyalı çocukları kucakladı. Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl 13. Kez düzenlenen Antalya Kitap Fuarı’nda tanıtılan “Bubu Türkan Saylan’ı Anlatıyor”, Karagülle’nin imza günüyle birlikte tükendi.

Bu yıl “Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılını birlikte yazıyoruz” mottosuyla düzenlenen Antalya Kitap Fuarı 263 yazar ve 204 yayınevini Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde 10 gün boyunca konuk etti. Bu konuklar arasında “Bubu Türkan Saylan’ı Anlatıyor” kitabının çok sevilen yazarı Esra Karagülle de vardı. Doğan Yayıncılık Standı’nda çocuklarla buluşan ve kitabı imzalayan Karagülle, onlarla Türkan Saylan sohbeti yaptı. İmza gününde “Bubu Türkan Saylan’ı Anlatıyor” kitabı 3 saat içinde tükenen Karagülle, çocuklarla bol bol fotoğraf çektirdi, sohbet programına katıldı.

Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen sohbet programına katılan Esra Karagülle, konuklara, Türkan Saylan’ı, kitabı yazma hikayesini anlattı. Karagülle, kitabın tüm yazar telif haklarıyla ‘Anadolu’da Bir Kızım Var Öğretmen Olacak’ projesini desteklediklerini okurlarına bir kez daha hatırlattı. Büyük veya küçük her katkının önemli olduğunu belirten Karagülle, “Sizde bu kitabı okuyarak okutarak bir gencimizin hayatını değiştirebilir, Anadolu’da bir kızımızın hayallerine erişmesini sağlayabilirsiniz. İşte o zaman Türkan Saylan’ın mücadelesi daha bir değer kazanacak” dedi.

Tıp alanındaki çalışmalarının yanı sıra Anadolu’daki dezavantajlı kız çocuklarının eğitim haklarından yararlanabilmesi için mücadele eden, ömrünü bu yolda harcayan Türkan Saylan’ın hayatını çocukların anlayabileceği şekilde kitaplaştıran Yazar Esra Karagülle, “Bubu Türkan Saylan’ı Antalıyor” kitabı ile Türkan Saylan’ı çocukların da tanımasını sağladı. Doğan Yayıncılık’ın bastığı kitap, çıkar çıkmaz iki ay gibi kısa bir sürede ilk baskısını tüketmişti. By Protokol Dergisi tarafından “Yılın En Başarılı İlham Veren Kitabı” seçilen “Bubu Türkan Saylan’ı Anlatıyor, ilk baskısının yapıldığı Mayıs ayından bu yana imza günleri ve kitap fuarlarında okurlarıyla biraraya geliyor. Karagülle, 16 Ekim tarihinde Edirne Kitap Günleri, 1 Kasım İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluştu. Son olarak da Antalya Kitap Fuarı’ndaydı.

Türkan Saylan’ın hayata bakışını, yaşam felsefesini her yaş grubundan daha geniş kitlelere anlatmaya çalıştığını belirten Yazar Esra Karagülle, “Türkan Saylan’ın yaptığı çalışmaları okuyarak, çocukların onu daha yakından tanımalarını istiyorum. Kitabı daha keyifle okunur hale getirmek için, minik kurgularla okurların hayal gücünü çalıştırmak, merak uyandırmak istedim. Başta çocuklar ve gençler olmak üzere Türkan Saylan’ı yakından tanımak isteyen 7’den 77’ye her yaş grubu severek okuyabilir” dedi.

KalDer İzmir CEO Buluşmaları sürüyor KalDer İzmir CEO Buluşmaları sürüyor

Kitap okumanın önemine özellikle vurgu yapan Yazar Esra Karagülle, “Çocuk kitapları çok büyük bir güç! Görüşlerimizi karşı tarafa sunmada ve ikna etmede. İnsanın kaderini bile değiştirir. Çocukların hayatı deneyimleyerek tanıması, öğrenmesi bir tarafa hayal dünyalarına hitap eden ürünlerle, sanat eserleriyle, edebiyatla öğrenmesi mümkündür. Özellikle gerçek rol model olması açısından bu kitabın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çocuklar okudukları kitaptan, biyografiden, sorunları çözme şeklinden, olaylardan bir nevi o duyguya karşı aşılanmış oluyor yani kar suyu kaçırıyoruz kulaklarına. Aslında kitap yazarak, basarak, okunmasını sağlayarak, en büyük amacımız dünya barışına hizmet etmek. İyi bir insan yetiştirmek için. Okura bir görüş sunmak, duruş sergilemek, çocukların kalbine, zihnine dokunmak ve kitabın bıraktığı duygu çok önemli.”

Editör: Birgül Gümüştaş