Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan, Batur’un İzmir’e iyi hizmet edeceğinden kuşku duymadıklarını vurguladı. Aslan, “Umarım Sayın Başkan belediyeciliğini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuyla taçlandırır” diye konuştu.

Konak Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Abdül Batur, Alevi toplumunun temsilcileriyle buluştu. Batur, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Sekreteri Feryat Bakan, Alevi Bektaşi Federasyonu Ege Bölge Sorumlusu Gülbahar Kaplan, Alevi Kültür Dernekleri İzmir Sorumlusu Hüseyin Gökçe ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmir Sorumlusu Hüseyin Han’ın da katıldığı etkinlikte Alevi Bektaşi derneklerinin temsilcileri ve Alevi vatandaşlarla bir araya geldi.

Etkinlikte söz alan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan, Başkan Batur’un, CHP’nin mevcut aday adayları arasında, gerçekten kıymet verdikleri başkan adaylarından biri olduğuna dikkat çekti. “Umarım Sayın Başkan görevini, belediyeciliğini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuyla taçlandırır” diyerek söze başlayan Aslan, şöyle devam etti:

“Sayın Başkan’ın Narlıdere’de yaptıklarını takip ettik, biliyoruz. Konak Belediyesinde yaptıklarını da takip ediyoruz, biliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olursanız İzmir’e iyi bir hizmet yapacağınızdan kuşkumuz yok. Bu toplumun ihtiyaçlarını, taleplerini biliyorsunuz. Toplumun muhatabı olan kurumlar üzerinden çözeceğinizden de kuşkumuz yok. Başarılar diliyorum. Hızır yar ve yardımcınız olsun, Hak utandırmasın. Yolunuz açık olsun” diye konuştu.

“İzmir’in ilk cemevlerinden birini inşa ettik”

Alevi toplumuna seslenen Başkan Batur ise Narlıdere başkanlığı döneminde İzmir’in ilk cemevlerinden bir tanesini inşa ettiklerini, Narlıdere’nin doğuşunda büyük etkileri olan Tahtacı Alevilerinin kullandıkları eski bir binayı restore ederek müzeye dönüştürdüklerini hatırlattı. Batur, “O cemevini yaparken duyduğumuz hazzı hiçbir zaman unutamam. Sahaya çıktığımızda oradaki tüm kesimi kucakladığımız gibi, sizler de bana her zaman sahip çıktınız. Yerel seçimlerde oylarımızın yüzde 80’lere çıkmasında alevi dostlarımızın çok büyük emeği oldu. Tüm alevi dostlarıma selam olsun” dedi.

“Kente damga vurmaya hazırız”

Narlıdere'de İmar planlarına cemevini ibadethane olarak işleyen belediye başkanı olarak Türkiye’ye örnek olduğunu ifade eden Batur, Konaklı hemşehrilerinin de kendisine sahip çıktığını ve Konak tarihinin en yüksek oyunu aldığını vurguladı. Konak’taki hizmet sürecinde de Alevi Bektaşi dernekleriyle yan yana çalıştıklarını belirten Batur, Alevilerin toplumun çimentosu olduğunu söyleyerek, “Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti devam ediyorsa bunda Alevi toplumun çok büyük emeği var. Sizlerin bu gayretini görmezden gelmek ihanettir. Sizler olduğunuz sürece Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. Ben buna tüm kalbimle inanıyorum” dedi. Batur şöyle devam etti:

“25 sene ben bu kente hizmet ederken, insan biriktirmeye de gayret ettim. Kentin en önemli sorunlarının ne olduğunu biliyorum ve kente bir şeyler katacağıma inandığım için de aday adayı oldum. Sizlerin de her zaman desteğinizi gördüm. Her zaman yanımdaydınız ve sizlerle yol yürümekten onur duyuyorum. Bize görev verildiğinde bu toplum için, kent için neler yapabileceğimizi çok iyi biliyoruz. Ekibimle bu kente damga vurmaya hazırız.”

Saygılı’dan ‘Yüzleşin’ çıkışı Saygılı’dan ‘Yüzleşin’ çıkışı

Editör: Birgül Gümüştaş