Festivalde, yıl içerisinde TÜBİTAK’ın hibe destekleriyle 18 okulda sergilenen 54 projenin gösterimi yapıldı. Öğrencilerin bilimsel bakış açısı edinebilmeleri, sunum becerilerini geliştirebilmeleri ve proje yapma aşamalarını kavrayabilmeleri amacıyla düzenlenen 4006 Bilim Fuarlarında 264 danışman öğretmen ile 1071 öğrenci görev aldı.  

İzmir’de “Gastronomi ve Tasarım Sempozyumu” yapıldı İzmir’de “Gastronomi ve Tasarım Sempozyumu” yapıldıAliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinesinde organize edilen bilim festivaline Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yusuf Can Gökgöz, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz, Aliağa Tüpraş Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ebru Yılmaz, Aliağa Orman İşletme Şefi Oktay Atalay Dikmen, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

“BİLİM FESTİVALİNİN YENİ BULUŞLARA KAPI ARALAMASINI TEMENNİ EDİYORUM”
Festivalin açılış konuşmasını yapan Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz, “Bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme yöntemlerinden biridir. Öğretmen ve öğrencilerimizin özverili çalışmalarıyla ortaya çıkan projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ediyorum” dedi.  

Tematik eğitimin, kodlamanın ve teknoloji fuarlarının önemine değinen Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, “Günümüzde sanayi ve birçok alanda bilimin önemi yadsınamaz. Gençlerimizin eğitim ve öğretim süreçlerinde TÜBİTAK destekleriyle yaptıkları bilim fuarları büyük bir öneme sahip. Aliağalı öğrencilerin bilim fuarlarına katılımları da önemli bir değerdir. Kaymakamlık, Aliağa Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kentimizdeki eğitim öğretim seviyesini her geçen gün yükseltmeye devam ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Petrokimya Ortaokulu Halk Oyunları gösterisi izleyenlerden büyük alkış aldı. Katılımcılar, gerçekleştirilen açılış sonrası araştırma, tanıtım, yazılım ve bilişim projelerinin yer aldığı bilim stantlarını gezdi.

Editör: Atakan Şen