Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülleri, İstanbul Hilton Bomonti Otel’de gerçekleşti. Sunuculuğunu Ece Erken ve Çetin Altay'ın yaptığı törende Başdaş Market, ödüle layık görüldü. Yaklaşık 30 yıllık sektör tecrübesi ile İzmir ve Aydın'da 32 mağazası bulunan Ege'nin en sevilen marketi Başdaş Market, 'Yılın Başarılı Perakende Markası' ödülünü aldı.

başdaş1
Başdaş Marketler Zinciri, kendi serası ve çiftliğinde ürettiği sebze-meyve ve et ürünleriyle Egelilerin beğenisini topladı. Başdaş Marketler Zinciri adına gecede ödülü alan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Feyzi Başdaş; “Yaklaşık 30 yıldır bölge halkımıza en uygun fiyatla, en tazesini dijitalleşen market teknolojileriyle birleştirip geliştirerek hizmet sunmamızın sonucu Ege’nin en sevilen marketi olmayı başardık. Sektör deneyimimiz ve son dönemlerde gerçekleştirdiğimiz yatırımların karşılığı olarak bu ödüle layık görüldük. Bu ödülü var gücüyle çalışan 700 personelimize armağan ediyoruz” dedi. Başdaş Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Feyzi Başdaş, "Bu ödül 30 yıllık emeğin karşılığı oldu bizim için. Yıllardır çaba gösteriyoruz. Gece gündüz demeden çalışıyoruz. Sektör için,  kendimiz için, şirketimiz için yaptığımız mücadelenin karşılığını aldık. Bu ödülü beklemiyordum. Müthiş bir sürpriz oldu. Ödül alan önemli firmalar arasında bizde yer aldık. Yılın yerel perakende ödülüne layık görüldük."

başdaştören3
ONLİNE ALIŞVERİŞE YATIRIM
"Pandemi ile birlikte sektörde değişim başladı. Hiçbirşey eskisi gibi olmuyor. Pandemi dünyada etkili olmaya başlayınca bizde online hizmete start verdik. Online ticareti geliştirdik. Bu dönemde çalışan arkadaşlarımız için birçok önlemler aldık. Kasiyerlerimiz ve müşterilerimiz arasındaki  teması ortadan kaldırmak için sert plastik malzemeden hazırladığımız platformlarla mağazalarımızı donattık müşterilerimiz kasiyeri görebiliyor ancak Corona'nın etkilerinden korunmalarını sağladık. Bu sayede Türkiye'de ses getiren bir uygulama yaptık. Ürünlerin temassız alınabilmesi için mağazalarımıza eldivenler yerleştirdik. Bazı ürünleri poşetledik. Hem müşterilerimiz hem de çalışanlarımız koronadan etkilenmesin diye birçok önlem aldık. 23 Nisan'da bütün ekip Türk Bayraklı kıyafetleri ile hizmet verdi. Tüm milli bayramlarda giydiğimiz özel kıyafetlerle mesajımızı verdik. Bu şirketin toplumun iyi gününde de kötü gününde de beraber olduğunu dile getirmiş olduk. Kadınlar günü'nde kadına şiddete vurgusu yapıldı. Can dostlar projemizle birlikte çalıştığımız firmalarla işbirliği yaparak barınaklara ve sokak hayvanlarına sürekli mama dağıttık."

feyzibaşdaş
BAŞDAŞ'TA BÜYÜK DÖNÜŞÜM
"Şirketimizde dönüşüm başlattık. Sürekli çalıştaylar yaptık. 11 çalıştayda ekip ve yönetici arkadaşlarımızla belirlediğimiz 30-40 madde çıkardık. İlk önce yapacağımız 15 maddeye odaklanıp dönüşümü başlattık. Tüm bunları yaparken hedefimiz Ege'nin en sevilen marketi olmaktı. Hedef kitlemizin ilk sırasında yer alan baştacımız olan annelerimize özel mağazalarımızı tasarlıyoruz. Anneler nasıl istiyorsa o şekilde mağazalarımızı bulacaklar."


ONLİNE ALIŞVERİŞTE İZMİR'İN YÜZDE 60'INA ULAŞIYORUZ
"Pandemi öncesi sadece Karşıyaka bölgemizde online satışımız vardı. Pandemi ile birlikte online alışverişe talep arttıkça bizde o tarafa yatırımlarımızı artırdık. 65 yaş üstü vatandaşlarımız için mağaza telefonlarımızı sosyal medyada yayınladık. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın alışverişlerini telefonla kapılarına bıraktık. Araç filomuzu güçlendirdik. Yeni ekip arkadaşlarımızı bünyemize kattık. Gerekli eğitimlerin ardından arkadaşlar aktif bir şekilde sahada yer aldı. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yeni bölgeler ekledik.  İzmir ve Aydın'da 10 noktada online hizmet noktamız var. İzmir'in yüzde 60'ına online alışverişle ulaşabiliyoruz. Sürekli yatırım yapmaya devam ettik. Gerekli tanıtımlarla yerel bir market zinciri olarak online'da biz de varız dedik. Uluslararası ve ulusal firmalara yerellerde bu sektörde var sinyalini verdik. Özellikle taze gıdada iyi gidiyoruz. E-ticarette taze gıdada oldukça iddialıyız. Mağazalarımızda manav konusunda en uzman arkadaşlarımız siparişleri seçerek paketliyor" şeklinde konuştu.

Balçova’da bir Dünya Yıldızı: Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası Balçova’da bir Dünya Yıldızı: Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası


MEYVE SEBZELER 125 DÖNÜMLÜK BAŞDAŞ SERALARINDA YETİŞİYOR
"Meyve sebze benim çocukken yaptığım bir meslekti. O yüzden çok seviyorum. Meyve sebze bulmak için araştırmalar yaptık. Cumaovasında 35 dönümlük bir yer ayarladık. Sonra farklı seralarda kiraladık. toplamda 125 dönüm serada ürün yetiştiriyoruz. 4 yıldır kaliteyi artırdık ve eni ürünler getirip yetiştiriyoruz. Ziraat Mühendisimizle çalışıyoruz. Lisanssız ilaç kullanmıyoruz. Çok yakında İyi Tarım uygulamasının da lisansını alacağız."


ETLER KENDİ BESİ ÇİFTLİĞİMİZDEN
"800 baş kapasiteli besi çiftliğimiz var. Çiftliğimizi modern bir hale getirdik. Türkiye'nin yaylalarından hayvanlarımızı topladık. Kars'tan Ardahan'dan hayvanlarımızı getirdik. Lezzetli etlerimizin sırrı da bu aslında. Etlerimizin de meyve ve sebzelerin de arkasındayız."


MÜŞTERİ SADAKATİMİZ YÜZDE 90
"İşinizi iyi yaptığınız zaman müşteriniz size bağlanıyor. Ben şuna inanıyorum. Başdaş'ın yüzde 90 müşterisi başka markete gitmez. Tüketicilerimiz enflasyona karşı duran bir marka olduğumuzu bilirler. Her zaman müşterisinin yanında olan değişimleri minimize eden, en uygun fiyata satış yapmak için gayret eden bir marketiz. Müşteri sadakatimiz bu yüzden yüzde 90 oranında. Her zaman daha iyisini yapmaya çaba göstereceğiz."
"Bu ödülü almamıza katkı sağlayan başta siz değerli müşterilerimize, tüm personelimize, tedarikçilerimize ve iş ortaklarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz" dedi.

Editör: Atakan Şen