Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Bosna Hersek’e misafir oldu. Bosna ve Hersek Türkiye Fahri Başkonsolosu merhum Ahmet Kemal Baysak'ın oğlu, Karşıyaka Belediye Meclisi Başkan Vekili ve Balkan Masası Sorumlusu Atilla Baysak ve Dünya Bosna ve Hersek Göçmenleri Birliği Başkanı Hasan Şehoviç de Tugay’a eşlik etti. Başkan Tugay program kapsamında önce Karşıyaka’nın kardeş kenti Zenica’yı ve Belediye Başkanı Fuad Kasumovic’i makamında ziyaret etti. İş birliği mesajlarının verildiği toplantıda belediye binasının bulunduğu meydanda Türkiye-Bosna ve Hersek dostluğunu simgeleyen, Anadolu esintilerinin yer alacağı bir meydan tasarımının yapılmasının planlandığı ve bu çalışmaya verilebilecek destekler konuşuldu. Toplantının ardından kısa bir şehir turu gerçekleştiren heyet, iftar yemeğinde Zenica-Doboj Kantonu Başbakanı Amra Mehmedic ile bir araya geldi. Zenica şehrinin yabancı yatırımcılara sağladığı imkanlar ve çalışmalar konuşuldu. İlerleyen günlerde sağlanan imkanlar ile ilgili hazırlayacakları dosyanın Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası sanayicileri ile paylaşılması ve iş insanları gezisi ile ekonomik forum gerçekleştirilmesi planlandı. 

Başkan Çiçek’in İlk Toplantısı Muhtarlarla Başkan Çiçek’in İlk Toplantısı Muhtarlarla

DOSTLUK KÖPRÜSÜ GÜÇLENECEK

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka Belediye Meclisi Başkan Vekili, Balkan Masası Sorumlusu Atilla Baysak ve Dünya Bosna ve Hersek Göçmenleri Birliği Başkanı Hasan Şehoviç; Bosna ve Hersek ziyareti kapsamında Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hadžibajrić’i de makamında ziyaret etti. Görüşmede Hadžibajrić’in Karşıyaka ziyaretinden bu yana geçen zamanda Karşıyaka Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalar ve planlanan yatırımlar konuşuldu. Ayrıca, Karşıyaka ile Stari Grad belediyeleri arasında kurulan dostluk köprüsünün güçlenerek devam edeceği belirtildi. Ziyarete ilişkin açıklama yapan Dr. Cemil Tugay, Bosna ve Hersek’te büyük bir misafirperverlik ile karşılandıklarını belirterek, “Başta Belediye Başkanı İbrahim Hadzibajriç olmak üzere tüm dost ve kardeş Bosna halkına konuk severlikleri için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

PLANETARYUM PROJESİ KONUŞULDU

Ardından heyet Karşıyaka Belediyesi’nin kardeş kentlerinden Novi Grad’ın Belediye Başkanı Semir Efendić’i makamında ziyaret etti. Efendić, Karşıyaka ziyaretinde gördüğü ve çok beğendiği planetaryum projesini kendi kentinde de uygulamak istediğini belirterek destek talep etti. Ayrıca; Sarajevo kuşatması sırasında çekilmiş filmleri 3 boyutlu hale getirip virtual tur hazırlama projeleri olduğunu, proje için teknik destek ve projenin Türkiye’de sunumu için yardım talep etti. 

CUMHURBAŞKANI’NA ZİYARET

Başkan Tugay ve beraberindeki heyet Novi Grad ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Cumhurbaşkanı Žejlko Komšić’i Cumhurbaşkanlığı makamında ziyaret etti. Ülkelerin siyasi durumlarının da değerlendirildiği ziyarette, yapılan kardeş kent ziyaretleri hakkında Cumhurbaşkanı’na bilgi aktarıldı. Cumhurbaşkanı çok sevdiği İzmir’i en kısa zamanda tekrar ziyaret etmek istediğini belirtti.

“ARAMIZDA TARİHİ BİR BAĞ VAR”

Ardından heyet, Balkanlarda en çok izlenen kanallardan Hayat TV Yönetim Kurulu Başkanı Elvir Švrakić’in daveti üzerine merkezlerini ziyaret etti. Türkiye’deki seçimler, Bosna Hersek’teki siyasi durum konuşuldu; röportajlar yapıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay Hayat TV’ye yaptığı açıklamada iş birliğinin her alanda önemli olduğunu vurgulayarak, “Bosna’da Stari Grad, Zenica ve Novi Grad Belediyeleri olmak üzere üç kardeş şehrimiz var; onları ziyaret ettik. Kardeş belediyelerimiz ile ziyaretleri bu şekilde sürdürmeye çalışıyoruz. Stari Grad Belediyesi ile beraber iftar programı yapmak için gelmiştik ama pek çok da önemli ziyaret gerçekleştirdik. İzmir özellikle çok sayıda Balkan göçmenini içinde bulunduran bir şehir. Bosna ve Hersek’ten gelerek Türkiye’ye, İzmir’e yerleşmiş çok insan var. Dolayısıyla aramızda geçmişten bugüne gelen tarihi bir bağ var. Bu vesileyle de çok daha yakın, iş birliği içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Belediyeler arasında kardeşlik ve ortak projeler ile bunun daha iyi bir hale geleceğini düşünüyoruz. Bu iş birliğinin sadece heyetler ile değil; sporcular, gençler, vatandaşlar ve sanatçılar düzeyinde de olmasını istiyoruz. Ekonomik iş birliği konusunu da çok önemsiyor ve ortak programlar yapabileceğimizi düşünüyoruz. Şehirlerimizin gelişmesi açısından da birbirimizin deneyimlerinden yararlanmanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki aylarda bazı Bosnalı öğrencilerimizi İzmir’de ağırlamayı planlıyoruz. İş birliğimizin artarak devam etmesini diliyorum” dedi. Tugay açıklamasında yapılabilecek çalışmalar hakkında da bilgi verdi. 

“DİREKT UÇUŞLAR SÜREKLİ HALE GETİRİLMELİ”

Atilla Baysak ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Balkan ülkelerindeki kardeş şehirlerimizle ilişkilerimizin geliştirilmesi, ileriye gitmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu ilişkilerin ekonomi ayağını da canlandırmak istiyoruz. Aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balkan Masası olarak Balkan ülkeleriyle, orada yaşayan kardeşlerimizle ilişkilerimizin ileriye gitmesi bizim bir politikamız. Bunun için öncelikli olarak İzmir ve Sarajevo arasında direkt uçuşların başlaması ve sürekli hale getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bosna ve Hersek benim aynı zamanda evim, burada kendimizi her zaman evimizde hissediyoruz. Herkese çok teşekkür ediyoruz.”

7-10 4-32 2-52

SARAJEVO’DA İFTAR BULUŞMASI

Ardından Karşıyaka heyetinin katılımıyla düzenlenen iftar programında Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hadžibajrić, özel kalemi, meclis başkanı ve Sarajevolu vatandaşlar ile bir araya gelindi. 110 kişinin buluştuğu iftar sonrasında Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hadžibajrić gerçekleştirdiği projeleri yerinde tanıtarak bilgi verdi. Yapmayı planladığı iki ayrı anıtı anlattı.

 

Editör: Esra ÜNSAL Ünsal