Yapı malzemelerine yapılan zamlar ile Torbalılı müteahhitlerin inşaat yapamaması sonucunda ilçede konut stoku eridi. Geçtiğimiz aylarda sektör temsilcileri ile bir araya gelip; çimento, demir ve beton kartelinin kriz fırsatçılığı yaptığını ifade eden TTO Başkanı Olgun, yapılan zamların kartelcilikten kaynaklandığını belirtmiş ve Torbalı ile Ayrancılar bölgesinden yaklaşık 200 sektör temsilcisi ile ortak karar alarak 15 gün boyunca inşaat durdurma kararı almışlardı. Fahiş zamların yapılmaya devam ettiğini belirten TTO Başkanı Olgun “Son 1 yılda tekrar hortlayan karteller 5 ayda hazır betonun fiyatını 355 TL’den yüzde 128’lik artış ile 810 TL’ye çıkarttı. Hazır beton gibi demire de 2018’den 2021 yılına kadar çok büyük zamlar yapıldı. Demirin fiyatı 5 ay önce 6970 TL iken yüzde 123’lük artış ile 15.600 TL’ye çıktı. Çimento ise bu zamlardan nasibini aldı. 5 ay önce 24 TL olan gri çimentonun torbası yapılan yüzde 200’lük zam ile 73 TL oldu. Dolar ve altın son dört-beş ayda stabil seyrediyor ancak bu karteller zam üstüne zam yapmaya devam ediyor.” dedi

40 yıllık tecrübeye Görkemli kutlama 40 yıllık tecrübeye Görkemli kutlama

5 AYDA YÜZDE 200 ARTTI
Önceki gün Ticaret Bakanlığı’nın çimento fiyatları ile ilgili inceleme başlatması Torbalı’dan destek buldu. Geçtiğimiz aylarda çimento, beton ve demir kartellerinin yaptığı fahiş fiyat artışına tepki olarak Torbalı’da 200 müteahhit 15 gün boyunca yapı durdurma kararı almıştı. Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun “Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulunun başlattığı incelemeye tam destek veriyoruz. Aynı inceleme demir ve beton firmalarını da kapsamalı. 4-5 tane kartelci biraya gelip fahiş zam yapıyor. Fahiş fiyatlar yüzünden yüzlerce proje askıya alınmış durumda. Daha önce çimento kartelinin ceza almasını sağlamıştık. 5 ay önce müteahhitlerimizi örgütleyip iş bırakma eylemi gerçekleştirmiştik. Çimento, beton ve demir kartellerine karşı harekete geçmekte geç bile kalındı.” dedi.

FİYATLAR ARTTI, ÜRETİM AZALDI
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2022 yılı Şubat ayı konut satış verileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Olgun “Torbalı’da Şubat ayında sadece 441 konut satıldı. Bu sayı geçtiğimiz ay 574 iken 2021 yılı Aralık ayında ise 998’di. İki ayda yüzde 100’ün üzerinde gerçekleşen bu düşüşün en önemli nedeni ise yapı malzemelerinde kartelcilerin yaptıkları yüzde 200’e varan zamlar sonucunda konut fiyatlarındaki artış oldu. Torbalı’da ortalama metrekare fiyatı 6-7 bin TL arasında değişirken, bu rakamlar 2 yıl öncesinde 2-3 bin TL seviyelerindeydi. Kartelcilerin yaptığı zamlar önce inşaat sektörünü, ardından tüketiciyi ciddi derecede etkiliyor.” dedi.

Editör: Atakan Şen