Diyabet hakkında her şey Bornova’da konuşuldu Diyabet hakkında her şey Bornova’da konuşuldu

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, tıpta eğitim hizmetlerinin kalitesini tescillemek üzere yaptığı akreditasyon başvurusu sonuçlandı. Türk Oftalmoloji Derneğinin Türk Oftalmoloji Yeterlik Kurulunun değerlendirmeleri sonucunda anabilim dalı, “Tıpta Uzmanlık Eğitimi Yeterlik Belgesi” alarak akredite oldu. Ege Üniversitesinin gerek kurumsal anlamda gerekse birim bazlı olarak akreditasyona büyük önem verdiğine dikkat çeken EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Türkiye’de kurum bazlı tam akredite olan ilk üniversitenin Ege Üniversitesi olduğunu hatırlattı. Ege Üniversitesinin faaliyetlerini kalite standartları çerçevesinde yürüttüğünü dile getiren Rektör Budak, eğitim- öğretimde kalite önceliğini ilke edindiklerini kaydetti. Ege Üniversitesi olarak gerek eğitim faaliyetleri gerekse diğer tüm hizmetlerin ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak sunduklarını ifade eden Rektör Budak, “Sağlık alanında sürdürdüğümüz çalışmalar sayesinde, Göz Hastalıkları Anabilim Dalımız akredite oldu. Anabilim dalımız, akademik bilgi ve tecrübeleri yanında, yaptığımız yatırımlarla ülkemizin en önemli merkezlerinden biri haline geldi. Sağlık hizmetleri kalitemizi artırmak için çalışmalarımızı daha büyük bir motivasyonla sürdürüyoruz. Akreditasyon belgeleri de aslında, ulusal ve uluslararası anlamda kalitenin tescillenmesi anlamına geliyor. Akreditasyon, ulusal ve uluslararası bazda rekabet gücümüzü artırırken faaliyetlerimizin kalitesini de üst seviyelere taşımamızda yol gösterici oluyor. Bu anlamda ‘Tıpta Uzmanlık Eğitimi Akreditasyon Belgesi’ alan Göz Hastalıkları Anabilim Dalımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.

++Prof. Dr. Filiz Afrashi- EÜ Göz Hastalıklarına 2,5 milyon TL’lik yatırım (3)

BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİYDİ”

EÜTF Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Filiz Afrashi, tıpta uzmanlık eğitiminin akredite edilmesinin kendileri için çok önemli olduğuna dikkat çekip, “Ege Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı çok köklü eğitim programına sahip bir kurum. Ama bunun akredite edilmesi önemliydi bizim için. Bu nedenle emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu yıl içinde üniversitemiz tam akredite oldu. Fakülte olarak zaten ilk akredite kurumlardan biriyiz. Akreditasyonu kliniğim adına önemsiyorum ve kurumumuza hayırlı olmasını diliyorum. Akreditasyon sürecinde bizleri destekleyen motive eden hem yönetimimizdeki hem kliniğimizde tüm akademik kadroya teşekkür ederim” dedi.

KALİTE STANDARTLARININ SAĞLANDIĞI ONAYLANDI

EÜTF Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Suzan Güven Yılmaz ise “Uzmanlık eğitim akreditasyonu bir anabilim dalının kendi alanında asistan eğitiminde kalite standartlarını sağladığını onaylayan bir belgedir. Ülkemizde oftalmoloji alanında akredite olan birkaç kliniğin arasında yer almak bizi gururlandırıyor. Asistanlarımız kliniğimizde gördükleri nitelikli eğitim sonrası akredite bir klinikten uzman olmanın avantajlarını ileride hem mesleki hayatlarında hem de akademik ortamlarda yaşayacaklardır” diye konuştu.

Editör: Alper ÜNALAN