Dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında Ege Üniversitesinin eğitim öğretim ve araştırma geliştirme altyapısının modern bir yapıya kavuşturulduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Son dönemde hayata geçirdiğimiz dijital uygulamalarımız neticesinde yenilikçi ve donanımlı bir altyapı ile eğitim öğretimimizi sürdürüyoruz. Tam akredite araştırma üniversitemizde dijital teknolojilerin sağladığı tüm avantajları öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz” dedi.

“Güçlü teknolojik altyapıya sahibiz”

Dünyadaki uygulamaları analiz ederek uzaktan öğretim sistemini, her türlü şartta hizmet verecek bir yapıya kavuşturduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Asrın en büyük doğal felaketlerinden birini yaşadığımız bu süreçte Ege Üniversitesi ailesi olarak tüm gücümüzü depremin yaralarının sarılması için seferber ediyoruz. Hem bölgeye yönelik ayni ve nakdi yardımlarımızı gerçekleştiriyor hem de başta sağlık hizmeti olmak üzere açtığımız üç poliklinikle ve danışmanlık biriminde psikolojik destek veriyoruz. Sağlık ekiplerimiz, deprem bölgesindeki yaralılara şifa oluyorlar. Mühendislik ekibimiz bölgede araştırmalar yaparak bir rapor hazırladılar. Afetzede öğrencimize her türlü desteği veriyor, tüm kolaylıkları tanıyoruz. Yükseköğretim Kurulu’nun 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin ilk etapta uzaktan eğitim yoluyla devam etmesine ve nisan ayında hibrit sürecin değerlendirilmesine yönelik kararı neticesinde üniversitemiz yetkili organlarında gerekli değerlendirmeleri yaparak online eğitime başladık. Ege Üniversitesi, ülkemizin en köklü akademik kurumlarından birisi. Güçlü teknolojik altyapıya sahibiz. Üniversitemiz, uzaktan eğitimde önemli bir tecrübeye ve donanıma sahip. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi liderliğinde, dijital teknolojiler alanında akademi, kamu ve sanayi arasında iş birliklerini güçlendirecek Dijital İnovasyon İş Birliği Platformunun kurucu 8 üyesinden birisi olan üniversitemiz aynı zamanda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında ‘Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü’ kapsamında, çevre dostu uygulamaları ile 10 pilot üniversite arasında yer alıyor. Bu süreçte tüm dijital gücümüzle öğrencilerimize en iyi eğitimi vermeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Hiçbir öğrencimizi mağdur etmeyeceğiz”

Ege Üniversitesinde gerçekleştirilen çalışmalara değinen Rektör Prof. Dr. Budak, “Uzaktan eğitim sistemimizi günün koşullarına uygun hale getirmek için önemli yatırımlar yaptık. Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Öğretim Teknolojileri Koordinatörlüğünü kurarak başladığımız uzaktan eğitim altyapımızı yenileyerek güçlendirdik. Milli imkânlarla oluşturduğumuz canlı ders platformumuz ‘Egeders’  ile öğrencilerimiz kaliteli ve kesintisiz eğitime erişme olanağı buluyor. ‘Egeders Canlı Mobil’ uygulamasıyla öğrencilerimiz sisteme kolayca ulaşabiliyorlar. Platform üzerinden dersler senkron ve asenkron olarak yürütülüyor. Pandemi sürecinde bu altyapımızı kullanarak hiçbir öğrencimize mağduriyet yaşatmadık. Pandemide olduğu gibi şimdi de hiçbir öğrencimize mağduriyet yaşatmayarak eğitim öğretimimizi kesintisiz sürdürüyoruz” dedi.

Egeli gençlerin projeleri görücüye çıktı Egeli gençlerin projeleri görücüye çıktı

--

Editör: Atakan Şen