Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Şule Erten Ela, “Batıdan Yükselen Güneş” projesinin Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik olarak güneş enerjisi alanında yapılan çalışmalara farkındalık yaratmak amacıyla yapıldığını belirtti. Prof. Dr. Erten Ela, “Özellikle Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsünün batıda olması ve ülkenin göz bebeği konumunda çalışmaları gerçekleştirmesi ve yine ülkemizin Batısında İzmir’den Karşıyaka Atakent Lisesinin seçilmesiyle Batıda Güneş Enerjisi alanında yapılan çalışmalara gençlerin ilgisini çekmeyi amaçlıyoruz. Konunun enerji olması ve önemli olması nedeniyle erken yaşta bu alana eğilimlerin artırılması, projenin en önemli çıktısı” dedi.

“Çevre ve iklim konuları önem kazanıyor”

Prof. Dr. Şule Erten Ela, “Çevre ve iklim değişikliği konuları küresel ölçekte her geçen gün önem kazanıyor.  Güneş enerjisinin temiz enerji kaynağı olarak bilinmesi ve ülke ekonomisine ciddi gelir sağlayacağı göz önüne alındığında bu konuda sorumluluk taşıyacak gençlerin yetiştirilmesi ve bu yönde bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmek oldukça önemli. Bizim de enstitü olarak misyonumuz bu. Yenilenebilir enerjiler alanında bilinçli bireyler yetiştirilmesi, dünya genelinde önümüzdeki dönemlerde enerji krizlerine karşı önlem ve çözümlerin belirlenmesi adına önem arz ediyor. Gençlerimize verilecek eğitimler, farkındalıklarını geliştirmek ve bu yönde yaratıcı fikirlerin yetiştirilmesi önemlidir. Eğitimler kapsamında genç öğrencilerimize yenilenebilir enerjiler ve güneş enerjisi alanında yapılan çalışmalar aktarıldı. Çevre ve iklim değişikliği özelinde Fotovoltaik Teknolojilerin önemi, enerji ve güneş enerjisinden elektrik üretimi, fotovoltaik panel sistem bileşenleri ve üretimleri, fotovoltaik sistemden elektrik enerjisi üretimleri, yeni nesil fotovoltaik sistemler, boya duyarlı güneş hücreleri, organik güneş hücreleri, perovskit güneş hücreleri, yeni nesil teknolojilere yönelik farkındalık eğitimleri, atölye çalışmaları ve laboratuvar uygulamaları, öğrencilerin enerji alanında yeni yaratıcı fikirler geliştirilmesi uygulamalı eğitimler tamamlandı” diye konuştu.

“Gençlerin eğitimine önem veriyoruz”

İzmir’de “Gastronomi ve Tasarım Sempozyumu” yapıldı İzmir’de “Gastronomi ve Tasarım Sempozyumu” yapıldı

Gençlerin eğitime çok önem verdiklerini ve her fırsatta gençlere ücretsiz eğitim seminerleri, paneller, sosyal sorumluluk projeleri düzenlediklerini belirten Prof. Dr. Şule Erten Ela, “Geleceğimiz gençlerimizin yetiştirilmesine her anlamda katkı sağlamaktan memnuniyet duyuyorum. Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi öğrencileri de eğitimlerden çok memnun kaldılar ve ileride üniversite eğitimlerinden sonra Enstitümüzde yüksek lisans ve doktora yapmak istediklerini belirttiler” dedi.

Proje ekibinde Prof. Dr. Şule Erten Ela’nın yanı sıra Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi Müdürü Mete Karapınar ve Müdür Yardımcısı Banu Karacalı ile enstitü personeli Dilek Topaloğlu ve yüksek lisans-doktora öğrencileri de yer aldı.

 

Editör: Atakan Şen