Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Çiğli Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Rüya Ulusan ile birlikte Terbay Makine’yi ziyaret etti. Terbay Makina AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Baysak, Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Tercan, Atilla Baysak ve Terbay Makina Genel Müdürü Abdullah Baysak ile bir araya gelen Gümrükçü, fabrikanın üretim hollerini gezdi. İş, maden makinaları, zirai ve ticari araçlar sektörlerine hizmet veren Terbay’da üretilen ürünlere ilişkin bilgi alan Utku Gümrükçü, işçilerle birlikte yemek yedi.

Toplumsal kalkınmanın sağlanmasında işsizlik sorunuyla mücadelenin önemli bir etken olduğunu belirten Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, artan işsizlik sorununa yerel anlamda çözüm üretmek için kolları sıvadıklarını söyledi. Bu alanda verdikleri hizmetlerin kurumsal ve sürdürülebilir olması adına "Kariyer ve Girişimcilik Birimi" kurduklarını anlatan Gümrükçü, "Başta Çiğli olmak üzere çevre ilçe ve kentlerden firma ve fabrikalarla görüşmeler gerçekleştiriyoruz. İşverenlerle iş arayan vatandaşlarımızı bir araya getirerek istihdama katkı sağlıyoruz" dedi.

Peyzaj mimarlarından Karşıyaka’ya hatıra ormanı Peyzaj mimarlarından Karşıyaka’ya hatıra ormanı

Meslek sahibi olmak isteyen vatandaşlara yönelik meslek edindirme kursları düzenlediklerini de anlatan Utku Gümrükçü, "Bu kurslarla 18-29 yaş aralığındaki gençlere eğitim ve istihdama katılma imkanı vermeyi hedefliyoruz. Meslek edindirme kurslarında eğitim gören kursiyerlere staj ve istihdam imkanı sağlanacak" diye konuştu. Terbay Makina'da ne tür çalışmalar yapıldığını yerinde görme fırsatı bulduklarını anlatan Gümrükçü, mesleki eğitim alanında İzmir'in köklü firmasıyla iş birliği yapmaktan memnunluk duyduklarını dile getirdi.

Terbay Makina AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Baysak, nitelikli iş gücü noksanlığının, istihdam edecek işçi bulamamanın endüstri kuruluşlarının en büyük sorunu olduğunu belirtti. Baysak, “Bizim de tüm ağırlığıyla yaşadığımız bu sorunun çözümünde yerel yönetimlerle iş birliğimizin olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyoruz” dedi.

Genç işsizlere meslek kazandırılması ve istihdam imkanı sağlayacak iş birliği protokolüne Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile Terbay Makina AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Baysak ve Detay Kalite Endüstriyel Kontrol, Gözetim ve Belgelendirme Hizmetleri Limited Şirketi Yöneticisi Arif Erkan imza attı.

Editör: Birgül Gümüştaş