Gürdük Şehit Piyade Teğmen Osman ALP Barajı’ndan Şehzadeler kenti Manisa’ya müjde. Akhisar ilçesine yılda 6,13 milyon m 3 içme ve kullanma suyu sağlayarak Manisa’nın içme suyu problemini ortadan kaldıracak barajın gövde dolgusu tamamlandı. Yaz ayları boyunca yoğun bir tempo ile çalıştıklarını kaydeden DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, 1 milyon 100 bin metreküplük dolguyu planlanandan 3 ay önce bitirdiklerini duyurdu. Projenin kentin yarınları için büyük önem taşıdığını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, “ Şehit Piyade Teğmen Osman ALP Barajı hem Akhisar ilçe merkezine içme suyu sağlayacak, hem de 24 bin 520 dekar araziye can suyu vererek bölge ekonomisine hayat verecek. Gövde dolgusunu tamamlayarak şu anda inşaata %85 fiziki gerçekleşme oranına ulaştık. Vana odası imalatlarını da yakında bitireceğiz. İhalesini yaptığımız Akhisar-Sındırgı karayolu viyadük inşaatı da tamamlanır tamamlanmaz barajda su
tutmaya başlayacağız.” diye konuştu

24 BİN 520 DEKAR ARAZİYE CAN SUYU VERECEK

Gürdük Şehit Piyade Teğmen Osman ALP Barajı’nın 33 milyon 390 bin m 3 depolama hacmiyle bölgenin en önemli barajlarından biri olacağını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca,”Zeytini ve üzümü ile ünlü Akhisar Ovası’nda 24 bin 520 dekar araziyi borulu basınçlı sistem ile sulayacağız. Modern sulama sayesinde verim artacak, sulama maliyetleri azalacak. 2022 yılı rakamları ile bölge çiftçimiz her yıl ortalama 50 milyon lira daha fazla kazanacak. Üreticimizin yüzü gülecek. Ayrıca Proje sayesinde 1.225 kişiye de istihdam olanağı yaratılacak.” diye konuştu.

Gdz Elektrik’ten çözüm üreten uygulama Gdz Elektrik’ten çözüm üreten uygulama

AKHİSAR OVASINA BEREKET AKACAK

Temelden yüksekliği 40 metre olan Gürdük Şehit Teğmen Osman Alp Barajı’nın gövdesi kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipinde projelendirildi. İçme suyu ve sulama amaçlı olarak kullanılması planlanan baraj, 33 milyon 390 bin metreküp su tutma kapasitesine sahip olacak. Proje’nin 2023 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.