Oktay’ın bütçe görüşmeleri başlarken Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ve ona bağlı kurumların havalarda uçuşan milyarlarla ifade edilen bütçesini savunduğunu dile getiren Serter, “Bütçe görüşmelerinin başladığından bugüne, artık memlekette yarım simit satılıyor ve ekmek 2,5 TL. Düşmanı dışarıda aramayın, sizi kandıranlar 15 Temmuz darbesini sizin tam da içinizdeyken yaparken bugün halka karşı gerçek savaşı açan sizlersiniz..Memleketi yöneten “tek adam rejimi” neler yapmadı neler..37 gün önce getirdiğiniz bütçenizin 3’te 1’i eridi.  Dolar o gün 9.31’di, bugün 12,40 tl. 2 ayda dış borç oldu 1 trilyon 710 milyar TL. Yani bütçeniz şimdiden kadük oldu” dedi.

Asgari ücret 219 dolara düştü

Hala, düşük faizde kararlıyız diyen müstakbel bir Merkez Bankası Başkanı varken, sürekli zam haberleri aldıklarını belirten Serter, “Ülkeyi getirdiğiniz bu noktada hangi açığı nasıl telafi edeceksiniz? Sanayiyi mi ticareti mi turizmi mi? hangi bir açık kapanacak? Ülke derin bilinmezliğe, halk derin yoksulluğa hatta yokluğa, açlığa itilirken tek korkum, burada oy çokluğuyla geçireceğiniz bütçeniz ya tek adam düzenine, şatafatına yetmezse? Maazallah..çok üzülürüz. 2021 Ocak ayında 365 dolar olacağını söylediğiniz asgari ücret bugün, 11 ayın sonunda 219 dolar.. Bu açık nasıl telafi edilecek? Gerçeklerden bu kadar kopan iktidarınız, vaizler tarafından yürütülen ekonomi politikanız, omurgasız siyasetiniz dün hain ve düşman dediklerinizle yine sizi bir araya getirdi” diye konuştu.

Uçaklar satılıp bütçeye konulacak mı?

“Böcek” için soruşturma başladı “Böcek” için soruşturma başladı

Halk büyük bir yoksulluk içinde iken Saray’dan Çankaya Köşkü’ne 73 araçla gelindiğini, hala şatafatın sürdüğüne dikkat çeken Serter şöyle konuştu: “Ben de halkın vekili olarak tekrar edeyim: Bütün yabancı araçları yarın verin, yerli araçları kiralayın, ben de hemen değiştirmeye hazırım dedi. Evet, buyurun sayın Oktay hazır buradasınız, uygulamayı bekliyoruz, takip edeceğiz. Yeter ki samimi niyetiniz olsun ama halk artık sizin samimi olmadığınızı çok net görüyor ve biliyor. Derdinizin halk değil lüks ve şatafat olduğunu ve bundan asla vazgeçmek gibi bir niyetinizin olmadığını, derdinizin faiz ve dolar lobilerinin cebini doldurmak olduğunu gayet açık görüyor. Ayrıca sayın Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanının gözünden sakındığı 13 uçaktan birini, en azından satması gerektiğini ve  o paranın her geçen gün yoksullaştırılan ve yoksulluğa adeta mahkum edilmek istenen halkımız için harcanması gerektiğini söylüyor. Soruyorum, halkın metroya ve otobüse binecek parası yokken, bu uçaklar satılıp bütçeye katkı konacak mı?”

“Adil ve halk için bütçe yapacağız”

Serter, Oktay’a halkın bütçesi için neler yapılması konusunda da şunları önerdi: “ Her 3 gençten 1’inin işsiz olduğunu görün ve istihdam yaratın, yerli ve milli tarım politikasına dönün ve “her genç doğduğu yerde doysun, millete sormadan yaptığınız millet bahçelerine para saçmaktan vazgeçin, KOBİ’leri, ticari işletmeleri esnaflarımızı desteklemesi gereken kurumları arpalık olarak görmekten vazgeçin, kime verdiğiniz belli olmayan ihalelerle demiryollarından rant elde etmekten vazgeçin, İzmir’de ve pek çok deprem şehrinde, depremzede halkın konutlarının yapılması gereken yerleri yandaş müteahhitlere peşkeş çekmekten vazgeçin, limanlarımızı satmaktan vazgeçin. Biliyoruz, siz ranttan, siz şatafattan, siz yandaşlarınızdan vazgeçmeyeceksiniz ama egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu ve gidişinizin yakın olduğunu unutmayın. Seneye burada liyakatli bakanlarla, aklı selim bir siyasetle ve halkı dinleyerek duyarak adil, eşit bir bütçe yapacağız”

Editör: Atakan Şen