İzmirli Gelinlik, Damatlık ve Abiyeciler Londra’da İzmirli Gelinlik, Damatlık ve Abiyeciler Londra’da

Manisa’da bu yıl Belenyenice, Güveli ve Kuzuköy barajlarının açılışını yapan Beydere, Döğüşören ve Kelebek barajlarında da su tutan DSİ Genel Müdürlüğü Demirci Sayık Barajı’nın da inşasını tamamladı. Manisalı üreticilere müjdeli haberi veren DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, Sayık Barajı’nda 590 bin metreküp su tutulacağını açıkladı. Proje’nin bölge ekonomisine yılda 2 milyon 470 bin lira ek katkı sağlayacağını söyledi.


DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, “ Sayık Barajı’nın 2022 yılı içerisinde tamamlamak için yoğun bir tempo ile çalıştık. Aralık ayı gelmeden barajı tüm yönleriyle tamamladık ve su tutuk. Vakit kaybetmeden sulama ihalesine çıkacağız. Amacımız en kısa sürede barajdan tarlalara su verebilmek. Manisa ve Demircili çiftçilerimize şimdiden hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

960 dekar araziye can suyu verecek

Temelden yüksekliği 34 metre olarak inşa edilen Demirci Sayık Barajı’nın gövdesi ön yüzü mebran kaplı kaya dolgu tipinde projelendirildi. 960 dekar araziyi borulu basınçlı modern sistem ile sulayacak barajın gövdesi için yaklaşık 200 bin m 3 dolgu yapılırken, 1200 m 3 ‘de ön yüz beton kaplama imalatı yapıldı. 

Hem üretici hem ülke kazanacak

Demirci Çınarcık Deresi üzerine inşa edilen Sayık Barajı’nın devreye girmesi ile bölgedeki sulama maliyetleri düşecek, dekar başına verim artacak. Sayık Barajı bölge üreticisine yılda yaklaşık 2 milyon 470 bin lira daha fazla kazandıracak.

Editör: Atakan Şen