İzmir'de, Vali Selim Yavuz Köşger'in de katılım sağladığı Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında, 19 noktada fidan dikim etkinlği geçrekleştirildi.  "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" sloganıyla, 7'den 70'e İzmirlilerin katılımı ile 65 bin fidan toprakla buluşturuldu. 

3-5

 Fidan dikimini noktalarından biri olan Bornova ilçesi Yakaköy Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Ali Sivri, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk, İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, orman gönüllüleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Gradiva Mücevher Yeni Mağazasını Hilltown AVM’de açıyor Gradiva Mücevher Yeni Mağazasını Hilltown AVM’de açıyor

Daha yeşil bir İzmir’de hep beraber olmayı diliyorum

Etkinlikte konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Türk milletinin ormana büyük önem verdiğini ve belki de dünyada ilk defa ulusal gün haline getiren millet olduğuna vurgu yaparak, “İnsanın doğayı tahrip etmesi kaynaklı afetlerle karşılaşıyoruz. Ağaçlar ve ormanlar vazgeçilmezimiz. Bu işe gönül verip seferberlik ilan eden başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye, orman teşkilatına şükranlarımızı sunuyoruz. Bu yıl Türkiye’de 84 milyon vatandaşımızın her birine 3 adet düşecek şekilde 252 milyon fidan dikiliyor. Vatandaşımız, ‘Dünyada bir dikili ağacımız yok’ demesin diye her biri için 3 adet fidan dikiyoruz” diye konuştu. Vali Köşger, İzmirlilerin ve kolluk kuvvetlerinin bu yıl ormanları korumak konusunda çok hassan davrandığını belirterek, “Çok şükür bu yıl İzmir’de büyük bir orman yangını olmadı. İnşallah bu dikilen fidanların da büyümesiyle önümüzdeki senelerde daha yeşil bir İzmir’de, daha yeşil bir Türkiye’de hep beraber olmayı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Zafer Derince ise İzmir’de 19 noktada 65 bin fidan dikildiğini belirterek, “İzmir’de 2021 yılının sonuna kadar 12 milyon 775 bin toprakla buluşmuş olacak. Dikim yapacağımız bu alan 12 Temmuz 2021’de yanmıştı. Buraya 3 bin adet kızılçam, bin adet mavi servi dikeceğiz” dedi.

Editör: Alper ÜNALAN