İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından diyabetin önlenmesi ve kontrolünün sağlanması amacıyla farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen programda, önce mavi halka, ardından yürüyüş ve bisiklet etkinliği gerçekleştirildi.  Vali Yardımcısı Faik Arıcan, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. M. Emre Erkuş, sağlık yöneticileri, sağlık çalışanları ile birçok spor kulübü öğrencileri etkinliğe katıldı.

“Yaşam Şekerden Daha Tatlıdır”

İzmir Konak Atatürk Meydanı Tarihi Saat Kulesi önünde toplanan gruplar önce mavi balonlarla, Tarihi Saat Kulesi çevresinde, diyabetin simgesi olan 'Mavi Halka' oluşturarak hep birlikte diyabetle ilgili sloganlar söylediler.

Genç Kalmanın Sırrı Vücudu Şaşırtmak  Sağlığın Sırrı “Vücudu Strese Sokmak”    Genç Kalmanın Sırrı Vücudu Şaşırtmak Sağlığın Sırrı “Vücudu Strese Sokmak”  

Mavi Halka etkinliğinin ardından gruplar eş zamanlı olarak Konak Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı arasında bisiklet turu ve yürüyüş yapıldı. Yürüyüş sırasında “Diyabet Her Aileyi İlgilendirir”, “ Yaşam Şekerden Daha Tatlıdır”, “Diyabete Göz Yumma”, “Günde 30 Dakika Yürü” gibi yazılar içeren dövizler taşındı.

Diğer taraftan Konak Atatürk Meydanı Saat Kulesi önünde kurulan diyabet stantlarında halka gün boyu diyabet hastalığı hakkında bilgilendirmeler de bulunuldu, ücretsiz kan şekeri ölçümleri yapıldı. Şekeri riskli bulunanlar sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.