Emziren bir annenin beslenme kalitesinin hem anne sağlığı hem de bebeğin gelişimi için çok önemli olduğunu vurgulayan Diyetisyen Nihan Aykırı “Emzirmek ve süt üretimi için vücudumuz inanılmaz bir enerji harcar. Bu yüzden de emzirmeyen birine göre biraz daha fazla enerji almanız gerekir; bu miktar günde ortalama 250 ila 500 kalori arasında değişmektedir. Hamilelikten önce sağlıklı bir kiloda olan yaklaşık 7 anneden 1'i doğum sonrası aşırı kilo sınıflandırmasına geçiyor ve bu da uzun vadeli sağlık sorunları doğurabiliyor. Bu yüzden ihtiyacınız olan enerjiyi doğru ve sağlıklı kaynaklardan almak önemlidir.” diyor.
 

Emziren anneler için beslenme, anne sütünün kalitesini doğrudan etkiler. Bu önerilere dikkat ederek, hem kendi sağlığınızı koruyabilir hem de bebeğinizin sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Unutmayın, her bireyin ihtiyaçları farklı olduğundan, sağlıklı beslenme konusunda bir uzmana danışmak önemlidir.

İşte anne sütü üretimini artırmak ve sağlıklı bir beslenme için bazı önemli noktalar:

Dengeli Beslenin

Çeşitli besin gruplarından dengeli bir şekilde beslenmek önemlidir. Proteinler (yumurta, kırmızı-beyaz et, kurubaklagiller), karbonhidratlar (tam tahıllar, kurubaklagiller, kinoa), sağlıklı yağlar (avokado, zeytinyağı, yağlı tohumlar), vitaminler ve mineraller (sebze ve meyveler) içeren bir diyet, hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılar.

Bol Sıvı Tüketin

Anne sütünün miktarını doğrudan etkileyen tek şey SU tüketimidir. Günde en az 2 litre su içmek emziren anneler için önemli bir adımdır.

Yeterli Protein Alın

Et, balık, tavuk, yumurta, süt ürünleri, kuru baklagiller gibi protein kaynaklarından yeterli miktarda almak süt kalitesini arttırır. Proteinler, bebeğinizin gelişimi için önemli olan amino asitleri sağlar.

Deniz Ürünleri Tüketin

Emziren anneler bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilememek için civa içeriği düşük balıklar tercih etmelidir. Derin su balıklarının civa içeriği yüksektir. Hamsi, sardalya, istavrit düşük civa içerikli balıklar arasında sayılabilir.

Kafein ve Alkol Tüketimine Dikkat

Kafein ve alkol, anne sütüne geçerek, bebeğinizi doğrudan bu maddelere maruz kalmasına sebep olur. Günde 200 mg kafeini yani 2-3 fincan kahveyi geçmemek önemlidir. Bebek için güvenli kabul edilen hiçbir alkol düzeyi yoktur. Alkol kullanıyorsanız, alkol anne sütünüzden tamamen temizlenene kadar emzirmekten kaçının

Ara Öğünler Önemli

Sık ve düzenli emzirmek kan şekerinizde ani düşmelere sebep olabilir. Bu yüzden özellikle emzirmeden önce yapılan sağlıklı ara öğünler ani gelen yeme isteklerini önlemiş olur.

Takviye Alın

Emziren anneler için D vitamini, demir, folik asit ve omega-3 çok önemlidir. Doktor veya bir uzmanın önerisi doğrultusunda gerekli görülen durumlarda vitamin veya mineral takviyeleri alınması gerekebilir.

Diyabet hakkında her şey Bornova’da konuşuldu Diyabet hakkında her şey Bornova’da konuşuldu

Yüksek Kalorili Yiyecekler Tüketmeyin

Yağlı, şekerli ve hamur işi ağırlıklı besinlerin aşırı tüketilmesi süt kalitesini olumsuz etkiler ve bebeğin sindirim sistemini zorlar. Aynı zamanda bu besinler yüksek kalorileri sebebiyle kilo almanıza sebep olur.

Editör: Birgül Gümüştaş